Mladi diljem Hrvatske prosvjeduju za klimu

U petak,22.ožujka 2019. održan je prosvjed za klimu u Rijeci,kojeg su organizirali riječki učenici i studenti. Na njemu sam imala prilike i sama sudjelovati. Na prosvjedu sam sudjelovala kao jedina predstavnica svoga razreda. Svi koji su željeli sudjelovati na prosvjedu, imali su opravdan izostanak s nastave. Prosvjed je bio potaknut globalnim događajem koji se odvija u cijelom svijetu kako bi se ukazalo na probleme zagađenja i klimatskih promjena koje se događaju kao posljedica ne brige za prirodu i okoliš. Sve je započelo aktivizmom švedske učenice Grate Thunberg,u kolovozu prošle godine. Greta je ove godine nominirana za Nobelovu nagradu za mir. Potaknuti njenim primjerom, brojni učenici diljem svijeta mjesecima su organizirali demonstracije. U Hrvatskoj je takav prosvjed organiziran 15. ožujka, međutim u našem gradu on se održao tjedan dana kasnije. Prosvjed je započeo na Jadranskom trgu. I sama sam se začudila broju učenika i studenata koji su se odazvali pozivu na prosvjed. U velikoj povorci, kretali smo se Korzom do Jelačićevog trga noseći brojne transparente s porukama naše odgovornosti prema klimi i planetu Zemlji. Neki od meni najzanimljivijih bili su: “There is no planet B!” i “ Klima nam se klima!”. Svim sudionicima demonstracija obratila se jedna od organizatorica, učenica Maša Liverić te studentica Ana Maria Štefanac. Prosvjed je bio popraćen u lokalnim medijima, na društvenim mrežama i internet portalima. Nadam se da će poruke poslane vladajućima i odgovornima ovim putem osvijestiti ovaj problem i da ćemo zajedno promijeniti svoja ponašanja jer bez klime nema budućnosti.

Lara Tomić 3.3, Gimnazija Andrije Mohorovičića Rijeka

Fotografija preuzeta sa

https://vijesti.rtl.hr/novosti/hrvatska/3420347/mladi-diljem-hrvatske-ponovno-izlaze-na-ulice-male-promjene-vise-nisu-dovoljne/?galerija=2710265  (1.4.2019.)

objavio: Petar Jelača   datum: 2. 4. 2019.