Aktualnost Julesa Vernea (izvješće o realizaciji projekta)

Projekt Aktualnost Julesa Vernea odvijao se tijekom školske godine 2019./2020. i 2020./2021. U njega je bio uključen već broj nastavnika i učenika.

Nastavni predmeti i nositelji projekta

Tijekom realizacije projekta povezali su se sljedeći nastavni predmeti: Hrvatski jezik, Matematika, Fizika, Geografija i Povijest (redovna nastava) te Astronomija (fakultativna nastava). U njemu su sudjelovali sljedeći nastavnici: Goran Krapić (koordinator), Petar Jelača, Ivan Vitas, Biljana Valentin-Ban, Fedora Vidas Dejhalla i Doris Žibert. Također, uključeni su bili i članovi Filmske skupine (izvannastavna aktivnost). Nastavnici su u okviru nastavnih predmeta nastojali ostvariti predviđene ishode (pojedinačno navedeni u izvedbenim kurikulumima po predmetima).

Ostvarena suradnja i javna predstavljanja

Tijekom realizacije projekta ostvarena je suradnja s Kulturnim frontom iz Opatije (gostovanje u našoj školi), novinarom Davorom Šišovićem (izvanučionička nastava u Pazinu), Koradom Korlevićem (izvanučionička nastava u Višnjanu), Francuskom alijansom Rijeka (gostovanje na Danima frankofonije), Festivalom znanosti (gostovanje na Festivalu znanosti) i Centrom za poticanje darovitosti (Tjedan za darovitost).

Projekt je, osim na Danima frankofonije i Festivalu znanosti, predstavljen i kao primjer dobre prakse na ŽSV-u nastavnika Hrvatskoga jezika (predavanje su održali Goran Krapić i Petar Jelača) te na XV. hrvatskom simpoziju o nastavi fizike (predavanje su održali Petar Jelača, Fedora Vidas Dejhalla i Goran Krapić). Rad sa simpozija „Znanstvena fantastika i mogućnost uspješne korelacije“ objavljen je i u „Zborniku radova XV. hrvatskog simpozija o nastavi fizike“.

Filmska skupina (Ornella Turato, Dorotea Ferizović i Ana Lacković, bivše učenice) s voditeljicom Biljanom Valentin-Ban snimila je film o projektu koji je predstavljen na Festivalu znanosti i Danima frankofonije.

Na poznatim riječkim manifestacijama (Festival znanosti, Dani frankofonije i Tjedan za darovitost), uz navedeni film, predstavljeni su i animirani filmovi Leonarde Vučetić i Laure Afrić te je Marko Drozdek  (2.4 razred) održao izlaganja o kriptogramu.

Zaključak

Ostvareni su planirani ishodi (po predmetima) te je projekt uspješno predstavljen široj javnosti. Na projekt Aktualnost Julesa Vernea nadovezao se novi projekt Književni svemir Arthura C. Clarkea.

objavio: Administrator   datum: 1. 6. 2021.